3 Gjonit 1

BIBLA SHQIP—PËRKTHIMI DIODATI I RI I RISHIKUAR

Drejtimi dhe përshëndetjet

1:1 Plaku, Gajit shumë të dashur, të cilin unë e dua në të vërtetë.

1:2 Shumë i dashur, unë dëshiroj të kesh mbarësi në çdo gjë dhe të gëzosh shëndet të mirë, ashtu si ka mbarësi shpirti yt.

Dëshmia e mirë e Gajit

1:3 Sepse u gėzova shumė kur erdhėn disa vėllezėr dhe dėshmuan pėr besnikėrinė tėnde ndaj sė vėrtetės, se si ecėn ti nė tė vėrtetėn.

1:4 Nuk kam gėzim mė tė madh nga ky: tė dėgjoj se bijtė e mi ecin nė tė vėrtetėn.

1:5 Shumė i dashur, ti vepron me besnikėri nė tė gjitha ato qė bėn pėr vėllezėrit dhe tė huajt.

1:6 Ata dėshmuan pėr dashurinė tėnde pėrpara kishės; dhe ti tė bėsh mirė tė gujdesėsh pėr udhėtimin e tyre nė mėnyrė tė denjė pėr Perėndinė,

1:7 sepse ata dolėn pėr emrin e tij, pa marrė asgjė nga johebrenjtė.

1:8 Ne e kemi pėr detyrė, pra, t`i presim kėta njerėz, qė tė jemi bashkėpunėtorė nė ēėshtjen e sė vėrtetės.

Diotrefi dhe Demetri

1:9 I shkrova kishės, por Diotrefi, qė do tė jetė i pari ndėr ta, nuk na pret.

1:10 Prandaj, po tė vij, do t`i kujtoj atij veprat qė bėn, duke folur fjalė tė liga kundėr nesh; dhe duke mos u mjaftuar me kėto, ai vetė nuk i pret vėllezėrit dhe i ndalon ata qė duan t`i presin e i pėrjashton nga kisha.

1:11 Shumė i dashur, mos imito tė keqen, por tė mirėn. Ai qė bėn tė mirėn ėshtė nga Perėndia, por ai qė bėn tė keqen nuk e ka parė Perėndinė.

1:12 Pėr Demetrin tė gjithė dėshmojnė, madje edhe vetė e vėrteta; edhe ne dėshmojmė pėr tė, dhe ti e di se dėshmia jonė ėshtė e vėrtetė.

1:13 Kisha shumė pėr tė tė shkruar, por nuk dua tė tė shkruaj me bojė e penė;

1:14 por shpresoj tė tė shoh sė shpejti dhe do tė flasim gojarisht.

1:15 Paqja me ty. Tė pėrshėndesin miqtė. Pėrshėndeti miqtė njė pėr njė.