Përshkrimi i qiellit

«Të pretendosh të përshkruash përsosmërinë, madhështinë apo kohëzgjatjen e lumturisë së qiellit përmes kompozimit më të shkathët të fjalëve, veçse do ta errësonte dhe mjegullonte atë; të flasësh për magjepsje dhe ekstaza, gëzim dhe këngë, thjesht do ta ulte atë shumë».

Jonathan Edwards (1703-1758), predikues, teolog amerikan dhe president i Universitetit Princeton. Ai ndoshta njihet më së mirë për predikimin e tij «Mëkatarë në duart e një Perëndi të zemëruar».

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *