Epidemia e frikës

Epidemia e frikës [Fragment]

Epidemia shkretuese përhapet nga frika, sigurisht – frikë e fuqizuar nga shtrembërimi, thashethemet dhe babëzia sensacionale.

Gripi i derrave i [vitit] 2009 është një kërcënim, por një plagë tjetër që lidhet drejtpërdrejt me këtë vrasës të vërtetë viral meriton që të kritikohet dhe t’i jepet fund për frytin çorientues dhe shfrytëzues që ka.

I referohem epidemisë së frikës, një plagë që rrezikon me të madhe për të infektuar të gjithë planetin.

Ky sifiliz që transmetohet plotësisht nga njerëzit i shtrembëron dhe i mohon faktet dhe mbjell mosbesim individual, institucional dhe ndërkombëtar. Ai e pengon vendimmarrjen dhe përhap panik. Kur ai godet pa pushim, popullata të tëra bëhen pre e toksinës absurde, por vdekjeprurëse të teoricienëve të konspiracionit.

Frika është vërtet «pandemike» me «të gjithë njerëzit» në kuptimin e rrënjës greke (pan plus demos) në rrezik. Të jesh njeri, herë pas herë, sigurisht do të thotë të frikësohesh.

http://www.strategypage.com/on_point/20090429134229.aspx

[KOMENT NGA THIRRJA E BEREASVE: «Sepse Perëndia nuk na ka dhënë frymë frike, por force, dashurie dhe urtësie» (2 Timothy 1:17)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *