Darvini dhe racizmi

«Përpara Darvinit, ishte e vështirë të argumentoje kundër konceptit judeo-kristian për unitetin e njeriut, i bazuar në krijimin e vetëm të Adamit të Evës. Teoria e Darvinit sugjeronte se njerëzit kishin evoluuar gjatë qindra mijëra, madje miliona vjetëve dhe se racat e njerëzve u degëzuan ndërsa u përshtateshin tipareve të veçanta të kushteve lokale. Ndikimi i teorisë së Darvinit ishte i pamasë».

–Robert N. Proctor (Higjiena raciale: Mjekimi nën [regjimin] nazist [1988])

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *